Doporučujeme

HOTELHOUSE.cz

 

Portál o hotelech, pensionech a spa resortech...

Letenky, tipy na cestování, golfová hřiště, restaurace, bary, kavárny a vinárny.

image_9728

Zaměřte se na detail. Čtyři tipy pro ty nejlepší snímky

Stále častěji nechávají i ti nejzkušenější fotografové své neskladné zrcadlovky doma, a místo toho raději sahají po smartphonech. Díky technologickému vývoji totiž dokáží dnešní mobilní telefony více, než jsou jen záběry krajin nebo skupinové fotky z dovolené. S nejmodernějšími smartphony dokážete zachytit také makrosnímky s neuvěřitelnou kvalitou detailů. Shrnujeme pro vás několik tipů, jak na to.

Hrajte si s nastavením

Pokud chcete z fotoaparátu vašeho smartphonu dostat maximum, nepoužívejte pouze základní nastavení. Zkuste si s fotografiemi více pohrát, experimentujte a nebojte se nepovedených snímků. Při focení používejte zoom nebo vylepšete barvy či expozici. 

Dobrým tipem nejen pro začátečníky je focení černobílých snímků. Ty mohou skrýt některé potenciální nedostatky, a naopak vyzdvihnou ty nejlepší prvky na vašich fotografiích. V rámci černobílých fotografií si pohrajte s kontrastem světla a stínu, se strukturou různých povrchů nebo do jinak jednotného záběru zařadit jeden výrazný prvek. 

Další možností je pořídit si takový přístroj, který to vše zvládne za vás. Například chytrý telefon Huawei P30 lite má v sobě zabudovanou umělou inteligenci, která sama rozezná fotografovaný předmět a podle toho nastaví parametry focení tak, aby výsledná fotka neměla chybu. 

Používejte HDR

Správně zvolený smartphone dokáže zachytit i ty nejmenší detaily. Při výběru pořádného telefonu na focení se proto ujistěte, že nabízí funkci HDR (High Dynamic Range neboli vysoký dynamický rozsah), která zvýrazní světlo i kontrast. Výsledkem jsou fotografie, kde jasně vynikají i ty nejnepatrnější detaily, ať už jde o rosu na okvětních lístcích nebo strukturu látky vašich oblíbených šatů. 

Při fotografování makrosnímků se vždy rozhodněte, který prvek má na fotografii dominovat, zda ten v popředí nebo v pozadí. Tím, že zaostříte pouze na jeden z nich dosáhnete perfektní ostrosti a skvělého obrazu.

Vyzkoušejte bokeh efekt

Bokeh efekt je výraz pro umělecké rozmazání pozadí za snímaným objektem. Tato technika je v současné době velmi populární a často se s ní můžeme setkat u profesionálních fotografů. Bokeh efekt se často používá právě pro makrosnímky. Díky rozmazání pozadí totiž mnohem více vyniknou všechny detaily fotografovaného předmětu. Navíc je rozmazané pozadí skvělý způsob, jak z fotografie odstranit nechtěné objekty, které se nám omylem objeví v záběru. 

Použití bokeh efektu není obtížné, většina moderních smartphonů je touto funkcí již vybavená. Například Huawei P30 Pro umožňuje umělecké rozmazání pozadí a současně zachová velmi ostré detaily snímaného objektu. 

Nezapomeňte na světlo

Dobré světlo je pro kvalitní snímek základ. Profesionální fotografové se shodují na tom, že nejlepší čas pro fotku je hodinu po východu nebo hodinu před západem slunce, což je doba, kdy je světlo nejkrásnější. Například fotografie přírody využívající přirozené světlo za úsvitu či západu se skvěle obejdou i bez filtru.

Nezapomeňte, že sebelepší filtr nenapraví technicky nedokonalou fotku. Proto se neostýchejte o focení něco málo naučit a základní pravidla si osvojit. Nebo se spolehněte na chytrý telefon s těmi správnými funkcemi. 

Vyhrajte 10 000 eur za fotky ze smartphonu

Podařila se vám fotka, na kterou jste opravdu pyšní? Přihlaste ji do aktuálně probíhající soutěže InFocus Awards 2019. Fotografie, které splňují parametry soutěžních kategorií, můžete přihlašovat na stránce https://campaign.consumer.huawei.com/infocusawards/cz/ až do 11. srpna.

Video

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

PODCASTHOUSE

 

 

Generální partneři portálu:

 

Partneři portálu:

     

 

Další portály mediální skupiny HMG:

        

     CELEBRITYHOUSE.cz

 

TOPlist