Doporučujeme

HOTELHOUSE.cz

 

Portál o hotelech, pensionech a spa resortech...

Letenky, tipy na cestování, golfová hřiště, restaurace, bary, kavárny a vinárny.

image_9728

Jak na ty nejlepší letní fotky? 3 tipy od fotografa Kristiana Dowlinga

O své tipy a triky, jak smartphonem zachytit to nejlepší (nejen) z dovolené, se s námi podělil fotograf a ambasador značky Leica Kristian Dowling. Kristian má dlouholeté zkušenosti s focením celebrit jako jsou Beyoncé nebo Katy Perry. Nyní vzal do rukou nejnovější Huawei P30 Pro a radí, jak na ty nejlepší snímky pomocí smartphonu.

Záběry krajiny s mřížkou

Prvním krokem k focení pěkných krajin je používat „pravidlo třetin“. Smartphone P30 Pro má funkci pomocné mřížky se dvěma sadami paralelních čar, které rozdělují kompozici na třetiny.

Mřížka nám pomáhá pochopit, kam umístit jednotlivé prvky záběru. Například spodní řádek může být použit pro čáry popředí, horní vodorovná čára pro obzory a mezi nimi je centrální oblast zaostření. Svislé čáry se používají na zvýraznění místa, na které se chceme zaměřit. To může být ve středu, vpravo nebo vlevo, pomocí pravých anebo levých svislých čar,“ popisuje Kristian a dodává, že obzvláště dramatických výsledků dosáhneme při použití širokoúhlého objektivu, který dokáže zachytit záběr z větší perspektivy.

Použití režimu Pro nám zase dává kontrolu nad citlivostí ISO, rychlostí závěrky, vyvážením bílé, zaostřením a celkovým jasem expozice. Také kromě klasického formátu JPEG umožňuje záznam i v RAW DNG.

Soubory RAW zaznamenávají mnohem více dat bez komprimace. Při focení extrémních scén s nízkým osvětlením však upřednostňuji použití souborů JPEG. P30 Pro však odvádí výbornou práci při odstraňování rušivých artefaktů při špatném světle, čímž vytváří mnohem "čistší" vzhled záběrů. Fotky jsou tak okamžitě vyladěné do detailu a připravené na to, abyste se jimi mohli pochlubit na sociálních sítích," vysvětluje profesionální fotograf.

Kreslete s hvězdami

Chcete-li dát prostor svým uměleckým schopnostem a zhotovit skutečně unikátní záběry, pak Kristian doporučuje fotit za tmy. Noční snímky svádějí ke hře se světlem a fotoaparát smartphonu P30 Pro nabízí pro takové hry hned několik funkčních vychytávek. 

Na výběr je hned ze čtyř režimů, přičemž každý je určen pro jinak dynamicky se pohybující objekt. Režim s názvem Stopy světel zachycuje stopy světla například aut na večerní ulici. „Pokud chcete mít co nejkvalitnější záběr použijte stativ, fotky však bývají velmi dobré i bez něj. O době „natáčení" zde rozhodujete sami, což dává možnost vyhrát si se záběrem přesně podle vašich představ," doporučuje Kristian.

Funkce Světelné graffiti zachycuje stopy světla v tmavém prostředí. Působivé jsou například záběry, kdy má snímaný objekt něco světelného v ruce a vy pak zachytíte stopu jeho pohybu.

Vychytávkou, kterou využijete zejména během dlouhých letních večerů pod širým nebem, je režim Stopy hvězd. „Umožňuje zachytit stopy hvězd a galaxií na noční obloze a zvýraznit jejich podobu tak, že výsledek vypadá jako kreslené umělecké dílo," říká fotograf.

Oproti slunci i na pravé poledne

Někteří fotografové se zcela vyhýbají focení během pravého poledne, protože mají pocit, že dobré snímky vznikají jen při jemném rozptýleném světle vycházejícího a zapadajícího slunce. Při cestování však nemáme takový časový luxus a je tedy dobré vědět, jak se vypořádat i s náročnějšími světelnými podmínkami.

Při snímání jasného slunečního světla bych jako první snížil expozici nebo zapnul režim HDR. Je zde také možnost povolit AI (umělou inteligenci) v automatickém režimu. To dodá fotce hloubku a potřebnou dynamiku," uvádí Kristian Dowling a radí: „Pokud fotíte se sluncem těsně za hranicí záběru, zacloňte objektiv druhou rukou podobně, jako kdybyste blokovaly sluneční světlo z očí. Tím se eliminuje silná záře a obraz bude kontrastnější. P30 Pro výtečně zachycuje dynamický rozsah v automatickém režimu. Použití režimu HDR nutí fotoaparát, aby vám poskytl plný dynamický rozsah i při snímání v náročných podmínkách.“

Vyhrajte 10 000 eur za fotky ze smartphonu

Podařila se vám fotka, na kterou jste opravdu pyšní? Přihlaste ji do aktuálně probíhající soutěže InFocus Awards 2019.

Fotografie, které splňují parametry soutěžních kategorií, můžete přihlašovat na stránce https://campaign.consumer.huawei.com/infocusawards/cz/ až do 11. srpna.

Video

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

PODCASTHOUSE

 

 

Generální partneři portálu:

 

Partneři portálu:

     

 

Další portály mediální skupiny HMG:

        

     CELEBRITYHOUSE.cz

 

TOPlist