Doporučujeme

HOTELHOUSE.cz

 

Portál o hotelech, pensionech a spa resortech...

Letenky, tipy na cestování, golfová hřiště, restaurace, bary, kavárny a vinárny.

image_9728

Sklenice ze skla a plastu

Sklenice se v profesionální gastronomii používají nejen k servírování vína, koktejlů, brandy nebo grappy, ale také na silnější alkoholy a čistou studenou vodu. Většina provozoven používá skleněné sklenice, ale není to jediná možná volba. Plastové sklenice jsou stejně estetické a rozhodně odolnější. V jakých sklenicích se má podávat voda a ve kterých vodka? Vyplatí se investovat do polykarbonátových sklenic nebo je lepší zůstat u klasického skla?

Sklenice ze skla a plastu

Sklenice na vodu

Začněme vodou, se kterou je třeba zacházet s respektem a podávat ji vhodným způsobem. V baru rychlého občerstvení nebo levné jídelně se obvykle podává v plastových kelímcích na jedno použití; někdy se pije přímo z láhve. Bohužel je to standard, nejčastěji vyplývající z pohodlí a úspor nebo z ustanovení Hygienické a epidemiologické stanice, ale v elegantních restauracích je to nepřijatelné - voda by se měla podávat na stůl ve skle. Čím se vyznačují sklenice na vodu? Kromě toho, že se liší kapacitou a tloušťkou skla, mají pár společných znaků. Jedním z nich je tvar, který je si většinou podobný. I přesto se stává, že jsou sklenice na vodu zaměňovány za sklenice na víno. Jak je rozeznat? Ty na vodu mají většinou větší kapacitu a pohár umístěný na nepříliš vysoké stopce se ne vždy směrem nahoru zužuje. Stojí za to připomenout, že sklenice na vodu by se měla objevit na stole před sklenicí na víno a měla by se nacházet co nejblíže ruce.

Sklenice ze skla a plastu

Sklenice na vodku

Každý druh alkoholu, včetně toho nejsilnějšího, čili vodky, má svou vyhrazenou sklenici. Sklenice na vodku se liší tvarem, kapacitou a výškou. Sklenice na čirou vodku mají dost tlusté dno, díky čemuž vydrží alkohol déle chladný. Jejich kapacita se pohybuje mezi 25 a 60 ml, i když existují i ??sklenice s větší kapacitou. Nejmenší z nich, sloužící k pití tzv. panáků, tedy čisté vodky nebo té s přísadami (např. oblíbený Vzteklý pes), připomínající svým vzhledem mini skleničky. Většinou se směrem nahoru mírně rozšiřují, ne vždy mají kulatý tvar a povrch jejich stěn je často charakteristickým způsobem zdoben nebo broušen. Na mnoha místech se pěstuje zvyk mrazit panáky. K pití ochucených vodek se používají ty, jejichž pohár je položen na krátké stopce.

Sklenice ze skla a plastu

Polykarbonátové sklenice

Velmi odolné, prakticky nerozbitné sklenice z polykarbonátu jsou zajímavou alternativou sklenic ze skla. Jejich odolnost vyplývá z vlastností polykarbonátu - plastu vyznačujícího se průhledností a vysokou odolností proti mechanickému poškození. Jeho vlastnosti jsou podobné plexi sklu a pevnost při tlaku je srovnatelná s hliníkem. Díky tomu polykarbonátové sklenice odolávají nízkým i vysokým teplotám. Lze je mýt v myčce na nádobí - jsou dokonale průhledné a po velmi dlouhou dobu se nekazí a nematnou. Polykarbonátové sklenice mohou být i barevné. Červené nebo bílé víno podávané v černé nebo bílé neprůhledné sklenici vypadá zajímavě.

Sklenice ze skla a plastu

Zdroj foto: Gastromania.cz, Pixabay.com

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

 

 

Generální partneři portálu:

 

Partneři portálu:

     

 

Další portály mediální skupiny HMG:

        

     CELEBRITYHOUSE.cz

 

TOPlist