Doporučujeme

V kinech od listopadu:


JAMES BOND - 007

NENÍ ČAS ZEMŘÍT

image_9295

Objevte tajemné vraky Indického oceánu

Indický oceán je učiněným rájem pro potápěče! Pyšní se více než 300 ostrůvky a řadou překrásných korálových útesů. Mnoho ponorů pod jeho křišťálovou hladinu patří k těm nekrásnějším na světě – mezi nimi například potápění u Mauricia, Bali nebo seychelského souostroví. Indický oceán je třetím největším na světě a díky své poloze v tropickém a subtropickém páse nabízí perfektní podmínky pro potápění téměř po celý rok.

Ve vodách Indického oceánu můžete nejen obdivovat okouzlující podmořský život, ale i objevovat proslulé mysteriózní vraky. Díky globální síti aerolinek Emirates máte příležitost vyrazit na exotický Mauricius, uměním proslavené Bali, Srí Lanku s čajovými plantážemi, rajské Seychely či pohádkové Maledivy a odhalovat tajemství vraků spících na dně Indického oceánu.

Mauricius

Před větry chráněná západní část Mauricia nabízí příznivé podmínky pro potápění celoročně. Například oblast letoviska Flic en Flac, vybavená hned několika prvotřídními potápěčskými centry, patří k oblíbeným lokalitám. Na své si přijdou hlavně ti, kteří touží po objevování podmořských tajemství. Excelentní viditelnost v průzračných vodách oceánu slibuje výjimečné zážitky! Vyhledávaný remorkér Tug II potopený v roce 1981 leží v hloubce 20 metrů a láká k prozkoumání i začínající potápěče. Další vrak lodi zvaný Silver Star dal dokonce vzniknout umělému útesu. Tato podmořská památka se nachází asi 2 kilometry od pobřeží Mauricia v hloubce od 22 do 39 metrů. Plavidlo kleslo do vod Indického oceánu v roce 1992. Jako u většiny vraků, je nyní obýváno četnými druhy mořských živočichů a ryb, například barakud či skalárů.

Bali

Bali ležící ve středu Indonésie se řadí mezi deset nejkrásnějších ostrovů na světě. Těší se značnému zájmu turistů ať už z řad potápěčů, surfařů, či cestovatelů. Bali je nazýváno ostrovem chrámů a místní si dokonce jeden vybudovali i pod hladinou oceánu v hloubce 30 metrů! V oblasti Pemuteran můžete prozkoumat mysteriózní hinduistický chrám s pohádkovým názvem Taman Pura nebo Temple Garden, který se skládá ze čtyř metrů vysoké brány a deseti soch, včetně několika podobizen Buddhy. 

Seychely

Seychelské souostroví se skládá ze 115 velkých a malých ostrovů, z nichž je pouze hrstka obydlena. Každý ostrov má jiný původ, proto potápění v této oblasti slibuje skutečně velmi různorodé zážitky. K prozkoumání se nabízí nejen oblasti na korálovém útesu, či žulové stěny, ale i po celém světě vyhlášené vraky lodí - vždyť Seychely byly dlouhou dobu domovem pirátů! Potápěči pokročilejší úrovně si proto mohou udělat radost ponory k proslulým vrakům lodí Ennerdale, Twin Barges a Dredger. Drift zvaný Lighthouse pak přináší vzrušující zážitky, při kterých potápěče doprovázejí morény, želvy a hejna korálových ryb. 

Maledivy

Rovněž v okolí Malé se pod mořskou hladinou ukrývají četné vraky. Jedním z nich je nákladní loď Maldive Victory, jež se do vod Indického oceánu potopila po nárazu na útes v roce 1981. Ponor k Maldive Victory se řadí k náročnějším, potápěč musí totiž čelit silným mořským proudům. Objevování vraku ale za vynaložené úsilí určitě stojí. Struktura lodi zůstala i přes náraz téměř neporušená a poskytuje útočiště mnoha korálům, mořským živočichům, houbám i hejnům ryb.  Jako první v hloubce 15 metrů spatříte kormidelnu lodi, k prozkoumání vrtule pak musíte klesnout o dalších 20 metrů hlouběji.

Srí Lanka

Srí Lanka si vysloužila mnoho ojedinělých přívlastků, jedním z nich je „Perla Indického oceánu“. Není tedy divu, že vyhledávanou zdejší aktivitou se stalo právě šnorchlování a potápění. Vydejte se podél jižního pobřeží ostrova a prozkoumejte podmořské přírodní úkazy i tajemné vraky v celé jejich kráse. Nedaleko města Kirinda, které se pyšní nádhernými plážemi a buddhistickou svatyní tyčící se skále, odpočívá pod oceánskou hladinou vrak zvaný Great Basses. V minulosti se k němu potápěla například i skupina nadšenců kolem britského sci-fi spisovatele Arthura C. Clarka, který na Srí Lance strávil většinu života. Třešničkou na dortu při tomto ponoru se stane prozkoumání krásného korálového útesu Great
a Little Basses, u nichž se loď nachází.

Emirates létá do pěti destinací v Indickém oceánu, včetně Mauriciu, Seychel, Malediv, Bali a Srí Lanky, a to pouze s jedinou zastávkou v Dubaji. Denní linku Praha-Dubaj obsluhuje Emirates letadlem Airbus A380, jež z Prahy odlétá v 15:15 a do Dubaje přilétá v 00:25. Zpáteční let pak odlétá z Dubaje v 8:55 a v Praze přistává ve 12:40.

Zabalte si ploutve a zarezervujte letenku na www.emirates.com ještě dnes.

Video

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

 

 

Generální partneři portálu:

 

Partneři portálu:

     

 

Další portály mediální skupiny HMG:

        

     CELEBRITYHOUSE.cz

 

TOPlist