Doporučujeme

HOTELHOUSE.cz

 

Portál o hotelech, pensionech a spa resortech...

Letenky, tipy na cestování, golfová hřiště, restaurace, bary, kavárny a vinárny.

image_9728

Cestovní pojištění a exotika (díl 5)

STORNO CESTY 

Dovolená není zrovna levná záležitost, běžná rodina za ni utratí desítky tisíc korun. O to více bolí, když jste ji pak nuceni zrušit. Vyhodili jste své peníze oknem, nebo existuje naděje, že by se vám mohly vrátit? Poradíme! 

Každý si někdy zažil zklamání, když mu nevyšlo to, na co se opravdu těšil. A dovolená je přímo ukázkový případ. Proto pojišťovny v rámci cestovního pojištění nabízejí hned několik možností, jak takové nepříjemné pocity utlumit. Hodí se jak pro ty, kteří vyráží na dovolenou s cestovní kanceláří, tak i pro ty, co raději cestují po vlastní ose.  

Peníze zpět do prasátka

S pojištěním storna cesty se můžete setkat buď přímo v cestovní kanceláři při vybírání dovolené, nebo si ho můžete zařídit sami při kalkulaci na internetu nebo třeba na pobočce pojišťovny. V obou případech jde o totéž – může se vám vrátit významná část vynaložených nákladů. „Typicky se jedná jak o případy organizovaných zájezdů, tak také o už zaplacené letenky nebo ubytování. Od pojišťovny získají klienti 80 % z toho, co prokazatelně předem zaplatili,“ popisuje princip pojištění Kateřina Vanková z pojišťovny Generali.

Pojišťovny, ale přesně definují, kdy část vzniklých nákladů v rámci zrušené cesty proplatí. „Jde o významné životní situace jako například nemoc, zranění, úmrtí v rodině nebo nečekané změny situace, které znemožňují na cestu vyrazit. Může jít například o povodně, erupci sopky nebo teroristické útoky v místě dovolené,“ přibližuje Kateřina Vanková. 

Dobrou zprávou je i fakt, že pokud na cestu měl vyjet například pár, výplata vynaložených nákladů se vztahuje i na druhou osobu, která ovšem musí mít také sjednané pojištění storna cesty. Uzavření pojištění storna má ale svá pravidla. Tím nejpodstatnějším je, že musí být uzavřeno přibližně ve stejnou dobu, kdy se například kupují letenky nebo kdy se platí účty za ubytování či celý zájezd. Pořídit si pojištění týden před odletem, když letenku jste si koupili tři měsíce dopředu, vyhodnotí každá pojišťovna jako účelové jednání. V takovém případě náklady neproplatí. Pojištění storna je platné bezprostředně do momentu, než se na cestu vydáte.

 

Přerušení cesty

Možná jste nevěděli, že pojišťovny myslí i na takové situace, kdy se musíte z dovolené nebo své cesty sbalit a vyrazit neplánovaně zpátky domů. Typicky opět kvůli nepříjemným situacím, které se doma stanou – představte si třeba vážné onemocnění blízké osoby nebo její úmrtí, živelnou pohromu v místě bydliště apod. Nebo když se objeví vážné potíže v místě cesty či dovolené. „V takových momentech se z pojištění pro případ přerušení nastoupené cesty hradí náklady spojené s jejím předčasným ukončením. Jde například o kompenzaci nevyužitých nákladů na ubytování nebo náklady na náhradní dopravu domů,“ přibližuje Kateřina Vanková z Generali. Toto pojištění platí po celou dobu dovolené.

A na závěrem bychom vám dali pět rad (nejen) na cesty k moři a za exotikou

1.     Jednoduchá pomůcka: kam jedu, a co tam budu dělat

Na cestovní pojištění stačí zdravý rozum. Vždy jeho parametry vybírejte s ohledem na to, kam jedete a co tam budete dělat. V prvním případě platí, že pro dovolené v Evropě stačí obecně nižší limity. Pro dovolenou ve světě naopak limity vyšší zejména v pojištění léčebných výloh. Když jedete za běžnou turistikou nebo za památkami, není potřeba mít riziková připojištění. Něco jiného je, když trávíte dovolenou aktivně – třeba sportem nebo adrenalinovými zážitky. V takovém případě je nezbytné připojištění těchto aktivit. 

 2.     Exotická dovolená vyžaduje vyšší pojistné limity

V případě, že vyrážíte na dovolenou mimo Evropu, vždy volte vyšší pojistné limity. A tím spíše, pokud dovolenou trávíte aktivně, a nejen poznáváním památek nebo sluněním na pláži. Generali u pojištění léčebnách výloh poskytuje pojistné krytí 100 milionů Kč pro případy zranění nebo nemoci. Tato částka bezpečně pokryje drtivou většinu vzniklých situací. Nejdražší lékařská péče je například v USA, Kanadě nebo na Novém Zélandu. Vyšší limit přitom neznamená výrazně dražší cestovní pojištění. 

3.     Stejně důležité: co je i co není pojištěné

Nikdy nepřistupujte k pojištění stylem: čím více si toho pojistím, tím lepší to bude. Vždy se zajímejte o to, co přesně je pojištěné, ale i to, jaké situace pojištěné nejsou. Obojí je stejně důležité. Pokud při sjednání není něco jasné, ptejte se. Při online sjednání můžete přímo na chatu webu Generali nebo na Klientské lince. Na pobočkách jsou k dispozici zkušení odborníci. 

4.     Kartičku pojištění mějte vždy u sebe

Důkazem o tom, že máte sjednané pojištění, je tzv. kartička cestovního pojištění. Tu dostanete buď v papírové podobě, nebo jako elektronický dokument do e-mailu. Můžete si ji tak vytisknout (a nosit třeba v peněžence) nebo uložit do chytrého telefonu. Ideální je mít ji zkrátka po ruce. Jsou na ni důležité kontakty i rady, co všechno budete při komunikaci s asistenční službou potřebovat.

5.     Když se něco stane, vždy volejte asistenční službu 

Asistence je v rámci cestovního pojištění k dispozici non-stop. Volejte ji, kdykoliv se něco přihodí nebo když jen potřebujete radu. Specialisté na lince dokáží nejen tlumočit do několika světových jazyků, ale především vás vždy navedou do správného zdravotnického nebo jiného požadovaného zařízení, kde je garantovaná kvalita služeb. Asistence vám, tak dokáže ušetřit čas, peníze, ale také nervy. A to je k nezaplacení.

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

PODCASTHOUSE

 

 

Generální partneři portálu:

 

Partneři portálu:

     

 

Další portály mediální skupiny HMG:

        

     CELEBRITYHOUSE.cz

 

TOPlist